Dni Sportu
Dwa dni kończące tegoroczne obchody Dni Lubania odbywały się pod znakiem sportu.
Dwa dni kończące tegoroczne obchody Dni Lubania odbywały się pod znakiem sportu.
LAWA, która od dwunastu lat jest sztandarową imprezą obchodów Dni Lubania w tym roku trwała jeden dzień. Z amfiteatru na Kamiennej Górze już od godziny 15.00 dobiegały odgłosy dobrej muzyki.
Podobnie jak w roku ubiegłym w obchody Dni Lubania włączyły się dzieci i młodzież, świętując w szkołach w ramach „Tygodnia Młodych Lubanian”.
W niedzielę lubanianie świętowali w Rynku Dzień Rodziny, wspólna zabawa połączyła pokolenia. Scena należała do wszystkich – małych i dużych artystów, tancerzy, wokalistów, aktorów i poetów oraz publiczności, chętnie włączającej się do gier, zabaw i konkursów. Mieszkańcy Lubania pokazali jak wspaniale i rodzinnie potrafią razem bawić się na święcie swojego miasta.
18 maja Muzeum Regionalne w Lubaniu włączyło się w ogólnoeuropejską inicjatywę niekonwencjonalnego udostępniania zbiorów muzealnych o nazwie Noc Muzeów. O godz. 22 w lubańskim ratuszu została otwarta wystawa pt. Zapomniany Skarb Doliny Rzeki Kwisy. Tytuł ekspozycji, nieujawniający bezpośrednio jej tematu, mimo późnej godziny przyciągnął liczną grupę ludzi.
Do października 2013 r. istniej możliwość zwiedzania Wieży Brackiej i Ratusza Miejskiego w Lubaniu. Oba zabytki można zwiedzać bezpłatnie w asyście przewodnika.
Chociaż Lubań tuż po Loebau jest najmniejszym miastem Górnych Łużyc i liczy zaledwie 5 tys. mieszkańców, to tętni życiem i handlem niczym mały Magdeburg. - tak w 1804 roku do mademoiselle Lousie Naumann pisał niemiecki poeta, Gottlieb Hiller. Wszystkich zainteresowanych tym kto, co i jak jeszcze napisał o naszym mieście oraz tym, co przez wieki działo się wokół Drogi Świętego Jakuba zapraszamy do lektury najnowszej książki „Lubań – miasto, ludzie, droga”.
Łużyckie Centrum Rozwoju serdecznie zaprasza na Targi Kolekcjonerskie, które odbywają się od stycznia do grudnia w godz. 7:00 - 15:00 (III sobota miesiąca) na placu przed Galerią Łużycką.